Jak být fit při HOME OFFICE

Práce z domova s sebou přináší jisté výhody i nevýhody. Pokud už někdo HOME OFFICE zažil, dá mi za pravdu, že množství rušivých elementů v domě je více než v kanceláři. Někdy utíráme prach, myjeme nádobí a zaléváme kytky jen, abychom oddálili práci, kterou máme udělat. Nepomáhá nám ani skutečnost, že mnozí z nás, mají za krkem ještě jedno, dvě ba tři ratolesti školou (ne)povinou. Musíme si přiznat, že i Vaše pracovní místo se může svými rozměry podobat vnitřku formule 1 nebo vůbec žádné není. U Vás doma musíte skutečně překročit práh komfortní zóny, ale má to i svoje velké výhody. Přikládám Vám pravidla (berte to jako doporučení), která pomohou, abyste byli FIT při HOME OFFICE.

1. Vytvořte si správnou pracovní ergonomii

Správná ergonomie není výsadou pouze pracovního prostředí v zaměstnání, ale i doma. Dle důležitosti, tam kde trávíte nejvíce času, tam je zapotřebí řešit správnou ergonomii.

Položte si tyto otázky:

• Je moje tělo při práci ve správné pozici? (nevychyluji se do strany, nehrbím se, nezvedám ramena,…)

• Židle, na které sedím, je správně nastavená?

• Počítač je ve správné výšce? (oči směřují dopředu a hlava je rovná)

• Je osvětlení vhodné k činnosti, kterou provádím?

• Čistím si vzduch pravidelným větráním?

• Plocha, na které pracuji, je dostatečně velká a uklizená?

• Snažím se využívat ergonomických pomůcek? (myš, klávesnice, polohovacího stolečku pod notebook).

Snažte se vylepšit Vaše prostředí a vylepšíte si život.


2. Odlišujte čas odpočinku a čas práce

„Je čas odpočívat, je čas pracovat“. Vaše práce musí být hotová, ale svůj čas využijte konstruktivně. Musíte mít jasně rozvrženou pracovní dobu. Rolování FB stránek a radovánky s dětmi patří výhradně do odpočinku. Pokud máte svojí pracovnu, zamkněte se. Pokud nepatříte do skupiny“ vlastním svoji pracovnu“, tak dejte Vaší rodině jasně najevo, že nechcete být v období práce rušeni. Snažte se nastolit podobný režim práce, jako ve Vašem zaměstnání.


3. Pracujte na Vaší správné tělesné a duševní hygieně

I když ráno nejdete do práce, chovejte se, jako když jdete. Umyjte se, učešte se, nasnídejte, navoňte a pěkně se oblékněte. Mentálně se připravíte na práci a hned se Vám bude lépe tvořit. Buďte pozitivní a mějte povahu vítěze. V období práce z domova si můžete budovat svoje rituály, které poté s úspěchem přenesete do zaměstnání. Budujte si vděčnost, buďte vděční, že máte práci.


4. Pijte dostatek dobré vody

Někteří lidé nepijí dostatek vody už jenom proto, aby nemuseli neustále odbíhat na toaletu. Nyní máte HOME OFFICE, jste doma!? Udělejte si dostatečné množství vody, abyste neustále nemuseli odbíhat do kuchyně. Vyhněte se slazeným vodám. Kafe podle preferencí každého z Vás. Alkohol si nechte na večerní hodiny.


5. Jezte správnou stravu

Minimalizovat následky špatné stravy je další věcí, co by člověk měl dodržovat. V životě platí pořekadlo “jez do polo syta, pij do polo pita“. Bezprostředně po jídle, dochází k akumulaci krve do břišní dutiny. Energie se tudíž přesouvá z mozku do těla a nastává útlum organizmu. Předcházet se tomu dá lehkou vyváženou stravou, zaměřenou na pomalé cukry, ovoce, stravitelnou zeleninu a kvalitní bílkoviny. Těžké jídlo tlumí organismus, zdravá strava tělo povzbuzuje. Dodržujte svačiny, které tělo dostávají z katabolismu. Bezprostředně po jídle nepijte velké množství vody, zpomaluje to metabolismus a vstřebávání prospěšných látek.


6. Pravidelně se hýbejte

Toto považuji za obrovskou výhodu! Doma na Vás nikdo nebude koukat srze prsty, že se protahujete, děláte dřepy, vstáváte od stolu, když telefonujete, aj. Váš domov je obrovské hřiště a Vy jste děti, které ho využívají. Pořiďte si karimatku, velký míč, švihadlo. Naučte se vnímat svoje tělo a používejte náčiní dle Vašeho pocitu. Několikrát za den se natáhněte a narovnejte si obratle. Protáhněte si tělo všemi směry (rotace, předklon, záklon a úklon).  Udělejte si pár dřepů možná i kliků. Ale pozor, ať samou únavou ze cvičení neskončíte na gauči. Nikdo nechce, aby se z Vás během nuceného HOME OFFICU stal Arnold Schwarzenegger na úkor práce. Pokud máte doma děti, zablbněte si s nimi. Pomůže to Vám na prokrvení těla, zlepšení nálady a navíc si utužujete vztah s rodinou. Pokud budete chtít pomoci s jednotlivými cviky na doma, neváhejte mě prosím kontaktovat zde.

Profil lektora Daniela Drdy, DiS. naleznete zde.